O konieczności zainstalowania kratki ściekowej w łazience nie trzeba nikogo przekonywać. Prawie wszystkie czynności wykonywane w tym pomieszczeniu są związane z wodą. Używamy wody w umywalce, pralce, wannie i korzystając z prysznica.

Nieuniknione są więc sytuacje, że co jakiś czas wyleje się nam na podłogę trochę, lub całkiem dużo wody. Jeśli mamy kratkę ściekową, to prawie cała woda zostanie odprowadzona do kanalizacji, a nam pozostanie tylko wytarcie podłogi do sucha. Jeśli nie mamy takiego odpływu, to jesteśmy skazani na żmudne zbieranie wody przy użyciu szmaty i wiadra.

W którym miejscu zainstalować kratkę ściekową?

Podłoga w łazience nie powinna być idealnie pozioma. Minimalny spadek umożliwi wodzie spływanie do najniżej położonego punktu i właśnie w tym miejscu powinna znajdować się kratka ściekowa. Najczęściej będzie się to znajdowało na środku łazienki. Czasami ze względów estetycznych będziemy chcieli mieć odpływ z boku lub w rogu łazienki. 

Wówczas podłoga musi być tak wyprofilowana, żeby najniższy punkt znajdował się tam, gdzie chcemy zainstalować kratkę ściekową. Jeśli mamy prysznic bez tradycyjnego brodzika, to oczywiście kratkę ściekową https://www.reahurt.pl/produkt/zobacz/577,kratka-sciekowa-neo–pure-15×15 musimy zainstalować pod prysznicem. Mamy wówczas opcję z dwoma kratkami ściekowymi lub z jedną, tą pod prysznicem. W drugim przypadku podłoga w łazience powinna być tak wyprofilowana, żeby woda z całego pomieszczenia spływała pod prysznic.

Jaką kratkę ściekową zainstalować w łazience?

Wybór jest praktycznie nieograniczony. Wiele różnych rozwiązań technologicznych. Rozmaite kształty, wymiary, kolory i materiały, z których są wykonane odpływy. Oczywiście ceny też są bardzo zróżnicowane, od kilkudziesięciu do kilkuset zł. Instalując kratkę ściekową w łazience, musimy wziąć pod uwagę kilka kryteriów.

Jednym z najważniejszych jest szczelność. Chodzi o to, żeby nieprzyjemne zapachy z kanalizacji nie przedostawały się do łazienki. Istotne znaczenie ma również łatwość obsługi. Co jakiś czas musimy wyczyścić kratkę, usunąć zalegające tam włosy i inne zanieczyszczenia. Ważne jest, żeby w prosty i łatwy sposób można było wyjąć kratkę i ponownie ją włożyć.

Gdy wrażenia estetyczne są dla nas ważne to tutaj mamy bardzo szerokie pole do popisu. Różna kolorystyka, kształty, a nawet grawerowane wzory i napisy sprawią, że kratka ściekowa w łazience będzie odgrywać rolę nie tylko praktyczną, ale i dekoracyjną.

Kategorie: Akcesoria