O konieczności zainstalowania kratki ściekowej w łazience nie trzeba nikogo przekonywać. Prawie wszystkie czynności wykonywane w tym pomieszczeniu są związane z wodą. Używamy wody w umywalce, pralce, wannie i korzystając z prysznica.

Nieuniknione są więc sytuacje, że co jakiś czas wyleje się nam na podłogę trochę, lub całkiem dużo wody. Jeśli mamy kratkę ściekową, to prawie cała woda zostanie odprowadzona do kanalizacji, a nam pozostanie tylko wytarcie podłogi do sucha. Jeśli nie mamy takiego odpływu, to jesteśmy skazani na żmudne zbieranie wody przy użyciu szmaty i wiadra.

W którym miejscu zainstalować kratkę ściekową?

Podłoga w łazience nie powinna być idealnie pozioma. Minimalny spadek umożliwi wodzie spływanie do najniżej położonego punktu i właśnie w tym miejscu powinna znajdować się kratka ściekowa. Najczęściej będzie się to znajdowało na środku łazienki. Czasami ze względów estetycznych będziemy chcieli mieć odpływ z boku lub w rogu łazienki. 

Wówczas podłoga musi być tak wyprofilowana, żeby najniższy punkt znajdował się tam, gdzie chcemy zainstalować kratkę ściekową. Jeśli mamy prysznic bez tradycyjnego brodzika, to oczywiście kratkę ściekową musimy zainstalować pod prysznicem. Mamy wówczas opcję z dwoma kratkami ściekowymi lub z jedną, tą pod prysznicem. W drugim przypadku podłoga w łazience powinna być tak wyprofilowana, żeby woda z całego pomieszczenia spływała pod prysznic.

Jaką kratkę ściekową zainstalować w łazience?

Wybór jest praktycznie nieograniczony. Wiele różnych rozwiązań technologicznych. Rozmaite kształty, wymiary, kolory i materiały, z których są wykonane odpływy. Oczywiście ceny też są bardzo zróżnicowane, od kilkudziesięciu do kilkuset zł. Instalując kratkę ściekową w łazience, musimy wziąć pod uwagę kilka kryteriów.

Jednym z najważniejszych jest szczelność. Chodzi o to, żeby nieprzyjemne zapachy z kanalizacji nie przedostawały się do łazienki. Istotne znaczenie ma również łatwość obsługi. Co jakiś czas musimy wyczyścić kratkę, usunąć zalegające tam włosy i inne zanieczyszczenia. Ważne jest, żeby w prosty i łatwy sposób można było wyjąć kratkę i ponownie ją włożyć.

Gdy wrażenia estetyczne są dla nas ważne to tutaj mamy bardzo szerokie pole do popisu. Różna kolorystyka, kształty, a nawet grawerowane wzory i napisy sprawią, że kratka ściekowa w łazience będzie odgrywać rolę nie tylko praktyczną, ale i dekoracyjną.

Kategorie: Akcesoria