Niemal każdy docenia możliwość wypicia kawy czy zjedzenia posiłku na przydomowym tarasie. Jednak by taras był wygodny i służył nam długo najpierw trzeba go wyłożyć. A dobór materiału, którym wyłożymy taras,  wcale nie jest taki prosta, bo materiał powinien być jednocześnie

wytrzymały, mrozoodporny, nienasiąkliwy, antypoślizgowy oraz odporny na działanie czynników atmosferycznych. Podpowiadamy jakie materiały sprawdzą się na tarasie:

Płytki: gres i klinkier

Płytki to najpopularniejsze materiały do wykładania tarasów, ale spełniają swoje zadanie, tylko wówczas, kiedy zostaną odpowiednio dobrane i położone w sposób fachowy. Zwykłe kafelki ceramiczne nie są dobrym pomysłem. Płytki tarasowe powinny być mrozoodporne i jak najmniej porowate. Ważny jest również stopień twardości zastosowanego materiału, najlepiej 7 lub 8 w skali Mohsa. Najlepiej na tarasach sprawdzają się gresy porcelanowe, gresy techniczne oraz odpowiednio zaimpregnowany klinkier. Liczy się też fachowe wykonawstwo i zastosowanie odpowiednich materiałów. Należy pamiętać by do klejenia używać mas elastycznych takich jak Ceresit CM 16.

cm16

Beton i granit

Beton i kamień stosuje się do wykończenia tarasów, które powstają bezpośrednio na gruncie. Wykonanie tarasu z betonu jest stosunkowo tanie, a efekt jest jednym z najtrwalszych i najmniej kłopotliwych w eksploatacji. Na rynku można dostać elementy betonowe na taras w najróżniejszych barwach i kształtach, ale również tradycyjną kostkę betonową.

Wykonanie tarasu z kostki granitowej jest zdecydowanie droższym rozwiązaniem. Taka kostka jest chętnie wykorzystywana ponieważ jest praktycznie niezniszczalna i zawsze nadaje ogrodowi ponadczasowego charakteru.

Budujmy.eu

Taras z drewna

Tarasy drewniane cieszą się coraz większym zainteresowaniem, bo za pomocą tego surowa łatwo stworzyć niepowtarzalny klimat tarasu. Drewno na taras powinno być odporne na ścieranie, uszkodzenia i zarysowania, dlatego poleca się wybierać twarde gatunki takie jak dąb, ipe czy bilinga. Prawidłowo wykonana nawierzchnia takiego tarasu powinna być ułożona na przygotowanych uprzednio legarach, ze szczelinami, które służą jako wentylacja nawierzchni tarasu.

Deski z tworzyw sztucznych

Deski z tworzyw sztucznych po docięciu układa się na przygotowanej uprzednio konstrukcji, albo na specjalnych gumowych podkładach. Najczęściej wykonuje się je z mieszanki PCV i innych elastycznych tworzyw sztucznych. Są bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych od o naturalnego drewna, które często przypominają.  Są też o wiele łatwiejsze do utrzymania w czystości, aniżeli naturalny surowiec, jakim jest drewno i nie trzeba ich konserwować.

Kategorie: Płytki