Montaż nowego sedesu często bywa niezwykle problematyczny. Szeroki wybór modeli, rodzajów i kształtów może przyprawić o zawrót głowy, dlatego wiele osób staje przed ogromnym dylematem – jaką muszlę klozetową wybrać, by była nie tylko estetyczna, ale również funkcjonalna?

nowoczesne muszle klozetowe

Muszle klozetowe przystosowane do odpływów

W budownictwie stosuje się dwa rodzaje odpływów – poziomy (poznański) oraz pionowy (warszawski). Muszla klozetowa wisząca musi być zatem odpowiednio dopasowana do odpływu – w przeciwnym razie nie będzie można jej użytkować. W sprzedaży dostępne są także uniwersalne miski ustępowe, które można montować zarówno w przypadku posiadania odpływu warszawskiego, jak i poznańskiego.

Miska ustępowa stojąca czy wisząca?

Kwestią wartą zastanowienia jest rodzaj muszli. Na rynku dostępne są modele stojące oraz ich nowoczesne odpowiedniki – muszle wiszące. Jeśli chodzi o wygodę użytkowania oraz funkcjonalność raczej niewiele się od siebie różnią. Zasadnicza różnica leży natomiast w utrzymaniu obu typów w czystości. O ile wymycie czy odkurzenie podłogi w przypadku miski podwieszanej nie sprawia większych problemów, ponieważ dostęp do niej jest łatwy, o tyle muszla stojąca przysparza już nieco trudności – przy powierzchni styku miski ustępowej z podłogą gromadzi się najwięcej brudu i niejednokrotnie jest on trudny do usunięcia. Okolice nasady muszli stojącej wymagają więc częstego i dokładnego czyszczenia.

Mocowanie miski

Komfort użytkowania muszli komfortowej w dużym stopniu zależy od jej stabilności; stabilność z kolei – od odpowiedniego jej zamocowania. Muszla stojąca jest prosta w montażu, ponieważ przytwierdza się ją bezpośrednio do podłogi przy użyciu specjalnych śrub. Zamocowanie miski podwieszanej jest nieco bardziej skomplikowane, gdyż wymaga przytwierdzenia jej do ściany. Tutaj należy wziąć pod uwagę solidność konstrukcji ściany – musi ona utrzymać ciężar miski ustępowej wraz z osobą, która jej używa. Dla wzmocnienia instalacji często stosuje się dodatkowy stabilizator w postaci stelażu przykręcanego śrubami także do podłogi. Takie rozwiązanie nie tylko wpływa na bezpieczeństwo i stabilność instalacji, ale także nadaje jej walorów estetycznych – istnieje bowiem możliwość ukrycia za nim niezbyt ładnie prezentujących się rur odpływowych.

Kategorie: Armatura