Montując w swojej łazience natrysk, trzeba podjąć decyzje dotyczące rodzaju kabiny, a następnie rodzaju baterii prysznicowej, która będzie decydowała o jakości kąpieli.

Wybór baterii prysznicowej

idealna bateria do prysznicaJeszcze kilka lat temu najbardziej rozpowszechnione były baterie natynkowe, montowane bezpośrednio na rurach łazienkowych, czyli w miejscu instalacji wodnej. Obecnie, najnowsze trendy aranżacyjne promują minimalizm detali, dlatego też instalacje powinny być niezauważalne, a armatura ma stanowić ozdobę. W tę modę wpisują się baterie podtynkowe, które nie muszą być zamontowane bezpośrednio na rurze. Do tego, są ukryte w ścianie, pod glazurą, na zewnątrz widać jedynie dźwignię i maskownicę. Oczywiście wybór baterii do prysznica zależy od indywidualnych preferencji jej późniejszych użytkowników, i od stylu, w jaki urządzają oni swoją łazienkę.

Bateria prysznicowa – kluczowe elementy

Tradycyjne baterie, posiadają kurki – do ciepłej i zimnej wody, którymi ustawia się optymalną dla siebie temperaturę. Teraz, coraz bardziej popularne są jednak baterie jednouchwytowe, w których sterowanie przepływem wody (oraz jej mieszanie) możliwe jest za pomocą dźwigni. Przewagą tych drugich jest wygoda, ale i oszczędność, która wynika z szybszej regulacji temperatury i wielkości strumienia. Jeszcze bardziej na zmniejszenie zużycia wody wpływa, niezbyt jeszcze spopularyzowana, dwustopniowa dźwignia uchwytu. Jej mechanizm polega na tym, że za pierwszym pociągnięciem ustawia się ograniczony strumień wody. Natomiast za drugim należy pokonać opór, by otworzyć pełen jej strumień. Wpływa to na zmniejszone jej zużycie, a także zapobiega przypadkowemu odkręceniu kranu.

Kategorie: Armatura